Trend velí využívať čo najviac prírodných materiálov, aby sme našu planétu nezahlcovali nezničiteľným odpadom, ale dávali prednosť recyklovateľným materiálov. Drevo však vždy bude populárne, ľudia ho milujú kvôli jeho teple, ktoré vyžaruje, príjemnom pocite pri dotyku. Dá sa tvarovať a pod rukami z neho dokážeme vyčarovať naozajstné skvosty. Stolári a domáci majstri spolu s drevom používajú aj preglejky, z ktorých vyrábajú poličky, skrine či iné druhy nábytku. Majú totiž dlhú životnosť, sú dostatočne pevné a práca s nimi je jednoduchá. Ich výroba sa začína pri spracovaní stromov, bukov, borovíc či briez alebo javora, keď sa tenké vrstvy z nich navzájom zlepia do požadovanej hrúbky. Technológia výroby však rokmi prešla zmenou a dnes sa z výrobných liniek dostávajú kvalitné a elegantné preglejky.

Nábytok môže byť vyrobený z preglejky

Lepidlo a vysoký tlak sú potrebné pri výrobe preglejky z tenkých drevených plátov, aby boli stabilné a dostatočne pevné. Vyrobiť sa dajú na mieru, ale v ponuke sú aj štandardné hrúbky 3,4,12,15,18 a 20mm. Povrchová úprava môže byť formou protišmykovej, odolnej voči vode a hladkej fóliovanej forme. Preglejky sa iba v minimálnej miere deformujú, preglejky sú ľahké a jednoducho sa s nimi manipuluje. Výrobky z nich sú tak stabilné a hlavne s nimi môžu pracovať ľudia, ktorým leží na srdci čistota životného prostredia.

Na spájanie preglejky sú vhodné skrutky

Jedným z typov sú preglejky STANDARD, vyrábajú sa bez náteru, preto patria k najlacnejším, ale aj najpopulárnejším variantom. Môžu sa používať na rezanie aj gravírovanie a delia sa na:

Preglejky tenké vyrobené na mieru pre gravírovanie a laserovanie, lepia sa z kvalitnej dýhy brezy, javora, jelše, buku, v sivej či dúhovej farbe a v ponuke sú v dvoch hrúbkach: 1,5 a 2,2 mm.

Preglejky ROWMARK – v kolekcii Hardwood a Color woods ide o originálne preglejky, vyrobené v USA, z 5 kvalitných vrstiev dýh, bez ošetrenia povrchu ochranným náterom.

Povrchové ošetrovanie preglejok spočíva iba v použití vlhkej handričky, ktorou ich treba pretrieť, zároveň ich treba chrániť pred nadmernou vlhkosťou, ak nie sú povrchovo upravené.